Samorząd Województwa Wielkopolskiego prowadzi 8 jednostek, które kształcą uczniów/słuchaczy w ramach szkolnictwa policealnego. Są to Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w: Gnieźnie, Koninie, Ostrowie Wlkp., nr 1 i nr 2 w Poznaniu, Rawiczu, Złotowie i we Wrześni.
Mając na uwadze dobro uczniów – przygotowanie do pracy – promowanie i eksponowanie szkół (WSCKZiU) Departament Edukacji i Nauki proponuje nowe rozwiązania w formie projektów.
W sierpniu 2023 roku został oddany do użytku nowy kompleks budynków, będący w trwałym zarządzie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego WSCKZiU nr 2 w Poznaniu przy ul. Grobla 26, o łącznej powierzchni użytkowej 2425 m2. DE proponuje, aby praktyki uczniów/słuchaczy WSCKZiU odbywały się przy ul. Grobla 26 podczas realizacji Projektów.
Dbajmy o młodzież – poprzez wsparcie psychologiczne – CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM/WARTOŚCIOWYM/KOCHANYM – „PROGRAM AKTYWNOŚCI: MŁODZI – GNIEWNI”
Cel: Aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez terapię, edukację i działanie. CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM/WARTOŚCIOWYM/KOCHANYM – jako ważne ODCZUCIE młodego społeczeństwa.
Efekt: Wspomaganie młodzieży poprzez zajęcia, warsztaty i współpracę ze specjalistami. Radość i zadowolenie z małych i dużych sukcesów/osiągnięć oraz umiejętność radzenia sobie z porażką/niepowodzeniem poprzez dbałość o zdrowie fizyczne i intelektualne.
Nasze działania mają być prewencją, zwróceniem uwagi na problemy psychiczne młodzieży i wskazywaniem działań i drogi sięgania po pomoc. Program ma za zadanie nauczyć młodzież rozładowywać emocje w społecznie akceptowalny sposób, pokazać nowe strategie regulowania swoich stanów emocjonalnych, przedstawić adaptacyjne metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, które zapobiegają popadaniu w destrukcyjne zachowania, nałogi, wandalizm czy agresję. Ponadto ma na celu wspierać młodzież w rozwijaniu ich samoskuteczności, zapewnić im wzrost poczucia własnej wartości, pewności siebie, odwagi i motywacji do podejmowania nowych wyzwań i aktywności, które będą zapewniały im rozwój i pozwolą pozytywnie realizować kolejne zadania rozwojowe.
Następnym etapem, będzie współpraca z rodzicami w zakresie relacji z dzieckiem, dostrzegania problemów w zarodku i posiadania wiedzy na temat potrzeby szukania pomocy, szybkiego reagowania. Przewidywane są spotkania grupowe rodziców, podczas których rodzice mogą wzajemnie dzielić się swoim doświadczeniem, wspierać się wzajemnie w trudnościach wychowawczych i sytuacjach kryzysowych.
Działania: Warsztaty edukacyjne dla rodziców, podczas których rodzice zdobędą wiedzę z zakresu:
Więcej szczegółów pod numerem 517 482 952