Dbajmy o młodzież – poprzez wsparcie psychologiczne – CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM/ WARTOŚCIOWYM/ KOCHANYM – „PROGRAM AKTYWNOŚCI: MŁODZI – GNIEWNI”

Samorząd Województwa Wielkopolskiego prowadzi 8 jednostek, które kształcą uczniów/słuchaczy w ramach szkolnictwa policealnego. Są to Wielkopolskie Samorządowe Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w: Gnieźnie, Koninie, Ostrowie Wlkp., nr 1 i nr 2 w Poznaniu, Rawiczu, Złotowie i we Wrześni.

Mając na uwadze dobro uczniów – przygotowanie do pracy – promowanie i eksponowanie szkół (WSCKZiU) Departament Edukacji i Nauki proponuje nowe rozwiązania w formie projektów.

W sierpniu 2023 roku został oddany do użytku nowy kompleks budynków, będący w trwałym zarządzie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego WSCKZiU nr 2 w Poznaniu przy ul. Grobla 26, o łącznej powierzchni użytkowej 2425 m2. DE proponuje, aby praktyki uczniów/słuchaczy WSCKZiU odbywały się przy ul. Grobla 26 podczas realizacji Projektów.

Dbajmy o młodzież – poprzez wsparcie psychologiczne – CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM/WARTOŚCIOWYM/KOCHANYM – „PROGRAM AKTYWNOŚCI: MŁODZI – GNIEWNI”

Cel:  Aktywizacja dzieci i młodzieży poprzez terapię, edukację i działanie. CZUĆ SIĘ POTRZEBNYM/WARTOŚCIOWYM/KOCHANYM – jako ważne ODCZUCIE młodego społeczeństwa.

Efekt:  Wspomaganie  młodzieży  poprzez  zajęcia,  warsztaty i współpracę  ze specjalistami. Radość i zadowolenie z małych i dużych sukcesów/osiągnięć oraz umiejętność radzenia sobie z porażką/niepowodzeniem poprzez dbałość o zdrowie fizyczne i intelektualne.

Nasze działania mają być prewencją, zwróceniem uwagi na problemy psychiczne młodzieży i wskazywaniem działań i drogi sięgania po pomoc. Program ma za zadanie nauczyć młodzież rozładowywać emocje w społecznie akceptowalny sposób, pokazać nowe strategie regulowania swoich stanów emocjonalnych, przedstawić adaptacyjne metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, które zapobiegają popadaniu w destrukcyjne zachowania, nałogi, wandalizm czy agresję. Ponadto ma na celu wspierać młodzież w rozwijaniu ich samoskuteczności, zapewnić im wzrost poczucia własnej wartości, pewności siebie, odwagi i motywacji do podejmowania nowych wyzwań i aktywności, które będą zapewniały im rozwój i pozwolą pozytywnie realizować kolejne zadania rozwojowe.

Następnym etapem, będzie współpraca z rodzicami w zakresie relacji z dzieckiem, dostrzegania problemów w zarodku i posiadania wiedzy na temat potrzeby szukania pomocy, szybkiego reagowania. Przewidywane są spotkania grupowe rodziców, podczas których rodzice mogą wzajemnie dzielić się swoim doświadczeniem, wspierać się wzajemnie w trudnościach wychowawczych i sytuacjach kryzysowych.

Działania: Warsztaty edukacyjne dla rodziców, podczas których rodzice zdobędą wiedzę z zakresu:

  1. Stylów rodzicielstwa (autorytarny, permisywny, autorytatywny, rodzicielstwo bliskości).
  2. Style przywiązania (bezpieczny, lękowo- unikający, ambiwalentny, zdezorganizowany, który jest najbardziej wspierający i dlaczego warto go rozwijać w relacji z dzieckiem).
  3. Etapów rozwoju dziecka (kompetencji, jakie dziecko powinno osiągnąć na poszczególnych etapach, a co może się pojawić jeśli te kompetencje nie zostaną osiągnięte).
  4. Jak wspierać rozwój kompetencji i pozytywnej samooceny u dziecka i młodzieży w wieku szkolnym.
  5. Jak budować wspierające relacje, które będą bazować na bezpiecznej więzi  z dzieckiem? (co utrudnia relacje, jak reagować na różne zachowania dzieci, jak formułować komunikaty mające na celu wspieranie dziecka, nauka komunikatu JA).
  6. Co zamiast kar?
  7. Jak stosować pochwały, żeby wspierały samoocenę.
  8. Wyznaczanie granic.
  9. Dbanie o własne samopoczucie (wsparcie dla mam, które stawiają wszystko i wszystkich ponad siebie).

Więcej szczegółów pod numerem 517 482 952


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Rejestracja