Rehabilitacja po udarze w Poznaniu

21 kwiecień 2022

Udar mózgu jest zespołem klinicznym, charakteryzującym się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a niekiedy również uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się dłużej niż 24 godziny lub prowadzą do śmierci i nie mają przyczyny innej niż naczyniowa. Tak definiowany jest udar mózgu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO- World Health Organization).

Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wczesnej niepełnosprawności i pogarsza jakość życia. W późnym okresie po udarze mózgu, aż 25-74% pacjentów ma problemy z prostymi czynnościami dnia codziennego – ADL (activieties of daily living), takimi jak spożywanie posiłków, pielęgnacja i mobilność. Światowe badania potwierdzają się również w badaniach na populacji polskiej.

Większość pacjentów nie jest w stanie stać, nie potrafi wykonywać drobnych ruchów koniecznych do utrzymania równowagi, zmienia się rozkład sił nacisku podeszwowej strony stóp na podłoże. Trudności w utrzymaniu równowagi związane są ze zmianami napięcia mięśniowego, zmniejszeniem zakresów ruchów w stawach, obniżeniem siły mięśniowej, zmianami w kontroli ruchu oraz zaburzoną organizacją sensoryczną i poznawczą. Połowiczy niedowład (hemiplegia) może powodować zmniejszenie granicy stabilności posturalnej, co w konsekwencji zwiększa ryzyko upadku.

Badania naukowe podają, że średnio u około 30% chorych po udarze mózgu rozwija się np. spastyczność kończyny dolnej w obrębie stawów biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Spastyczność w kończynie górnej bezpośrednio-objętej udarem manifestuje się typowym ustawieniem. Ramię wraz z łopatką jest obniżone, łopatka jest przywiedziona i zrotowana. W stawie łokciowym występuje zgięciowe wraz z pronacją przedramienia. Nadgarstek wraz z palcami ręki również są zgięte.

Czynniki ryzyka występowania udaru mózgu można podzielić na czynniki modyfikowalne, czyli takie, na które mamy wpływ i niemodyfikowalne. Jedynym czynnikiem bardzo znaczącym i nie podlegającym żadnemu wpływowi jest wiek. Do czynników modyfikowalnych, które w 80% odpowiadają za ryzyko udaru jak, pokazują badania Interstroke, należą:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • palenie papierosów,
 • otyłość,
 • nieprawidłowa dieta,
 • brak aktywności fizycznej.

Za dodatkowe 10% ryzyka populacyjnego odpowiadają takie czynniki jak:

 • cukrzyca,
 • spożywanie alkoholu,
 • czynniki psychospołeczne,
 • choroby serca,
 • zaburzenia lipidowe .

Istnieje wiele danych, które wskazują, że to właśnie udział w aktywności fizycznej (bieganie, pływanie lub gra w tenisa ) o umiarkowanej lub intensywnej aktywności tlenowej i wzmacnianie głównych partii mięśniowych, szczególnie kończyn danych, jest skorelowany ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Ćwiczenia fizyczne są najważniejszą aktywnością gwarantującą zdrowie dla ludzi starszych.

Powikłania po udarze mózgu potrafią znacznie utrudnić codzienne życie, a nawet wykonywanie najprostszych czynności. Niektóre z nich mogą być nawet niebezpieczne dla życia, dlatego tak ważne jest szybkie ich rozpoznanie i podjęcie działań, które mają na celu ich zredukowanie. Przez wiele lat od momentu opisania udaru mózgu i jego wpływu na nasz organizm medycyna i nauka cały czas się rozwijały, dostarczając nam zupełnie nowych metod rehabilitacji.

Dziś istnieją całe programy rehabilitacyjne, które zawierają różnego rodzaju ćwiczenia, które mają pomóc pacjentom powrócić do pełnej sprawności. To, jakie aktywności zostaną zawarte w zestawie ćwiczeń rehabilitacyjnych, zależy m.in. od tego, jak rozległy jest udar oraz jakie powikłania po nim wystąpiły. Ponadto, wraz z upływem czasu i pojawieniem się efektów, zwiększa się także ich intensywność. Jeżeli szukasz miejsca, gdzie znajdziesz pomoc po udarze w Poznaniu, to doskonale trafiłeś. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rehabilitacja po udarze w Poznaniu 

Każdy pacjent leczony z powodu udaru mózgu powinien być objęty opieką oraz kompleksowym procesem rehabilitacji, tak szybko jak jest to możliwe, a działania powinny być kontynuowane bardzo często w fazie przewlekłej. Celem efektywnej praktyki fizjoterapeutycznej jest:

 • wczesne rozpoczęcie usprawniania,
 • praca w zespole interdyscyplinarnym,
 • praca w oparciu o zindywidualizowane cele,
 • nacisk na działanie funkcjonalne, mobilność,
 • zaangażowanie pacjenta i rodziny w proces rehabilitacji,
 • edukacja pacjenta i rodziny,
 • opieka wyspecjalizowanego neurorehabilitanta.

Kompleksowość rehabilitacji po udarze polega na współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, który wspólnie omawia problemy, wyznacza cele i monitoruje pacjenta.

W Poznańskim Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej pacjenci mogą liczyć na pełne i profesjonalną pomoc po udarze. Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistek i specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, wiedzę i kwalifikacje niezbędne do prowadzenia rehabilitacji po udarze z osobami potrzebującymi leczenia. Dzięki naszym usługom osoby, które każdego dnia mierzą się z trudnościami po przebytym udarze, mają szansę na powrót do zdrowia i sprawności, co zdecydowanie ułatwi im funkcjonowanie na co dzień.

Nasze centrum działa już od długiego czasu, stale zapewniając najwyższej jakości metody w leczeniu wielu dolegliwości i kontuzji związanych z narządami ruchu. Od samego początku naszego funkcjonowania, nasi pacjenci oraz ich dobro stoją dla nas na pierwszym miejscu, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im najwyższy poziom usług, oraz sprawić, że atmosfera podczas całego ich pobytu w naszej placówce przebiegała miło i przyjemnie.

Wiele osób nie wie, jak wygląda proces rekonwalescencji po tak poważnym zdarzeniu. Rehabilitacja po udarze (Poznań) nastawiona jest na to, by pacjent jak najszybciej odzyskał sprawność ruchową oraz poznawczą. Z tego względu powinna zostać wdrożona jak najwcześniej. Taką pomoc po udarze (Poznań) można podzielić na trzy okresy – profilaktykę funkcjonalną, rehabilitację funkcjonalną oraz okres adaptacji. Pierwszy z nich obejmuje 2-3 tygodnie po wystąpieniu udaru. W tym czasie przygotowuje się układ ruchu pacjenta do tego, by odzyskał sprawność. Na tym etapie ważne jest zapobieganie pojawieniu się zakażeń bakteryjnych oraz odleżyn. Drugi etap – rehabilitacja funkcjonalna – obejmuje fizjoterapię, która może trwać od roku do nawet 2 lat. Ostatni etap nazywany jest przewlekłym ze względu na czas trwania, który może wynosić aż kilka lat.

Funkcjonalna rehabilitacja po udarze w Poznaniu jest niezwykle ważnym elementem rekonwalescencji. Skupia się między innymi na łagodzeniu spastyczności, skutków niedowładów oraz zapobieganiu przykurczom. Do tego celu nasz doświadczony zespół wykorzystuje specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości, który pomaga usprawnić proces zdrowienia. Pomoc po udarze w Poznaniu ze strony fizjoterapeuty obejmuje ponadto naukę takich czynności, jak siadanie, chodzenie, załatwianie potrzeb fizjologicznych, ubieranie się oraz dbanie o higienę.

Rodzina osoby poddanej rehabilitacji po udarze w Poznaniu często pragnie pomóc swojemu bliskiemu. Wsparcie i troska są niezwykle ważne dla optymalnego przebiegu rekonwalescencji. Warto w takiej sytuacji wykazywać dużo empatii, zrozumienia oraz cierpliwości, a także pohamować skłonność do nadopiekuńczości, która może negatywnie wpływać na samopoczucie chorego. Należy zadbać o utrzymanie więzi społecznych – wówczas pomoc po udarze (Poznań) będzie naprawdę skuteczna.

Rehabilitacja po udarze w Poznaniu, która stanowi jeden z elementów naszej oferty, to kompleksowe działania, których celem jest zniwelowanie różnego rodzaju dolegliwości stanowiących powikłania po nim. Pacjenci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z naszych usług, bardzo chwalą profesjonalne podejście naszego personelu, doskonały dobór ćwiczeń, a także efekty, które udało im się za ich pomocą uzyskać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rehabilitacji po udarze w Poznaniu, którą oferujemy, to serdecznie prosimy o kontakt.

Autor
dr n. o zdr. Magdalena Goliwąs


Rejestracja