Dieta a fizjoterapia

10 maj 2022

Prawidłowa dieta stanowi bardzo istotny aspekt w codziennym życiu każdego człowieka. Jakość oraz ilość spożywanego pokarmu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, a także kondycję. Natomiast nieprawidłowe odżywianie wiąże się z obniżeniem odporności, odczuwaniem przewlekłego zmęczenia, problemami ze snem, dusznościami oraz wieloma innymi negatywnymi dolegliwościami.

Również dla prowadzonej fizjoterapii, niezależnie od jej przyczyny, dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiednio zaplanowanym planem żywieniowym możemy zwiększyć skuteczność zabiegów, ułatwić regenerację organizmu, co skutkować będzie przyspieszonym okresem rekonwalescencji oraz przystosowaniem organizmu do nowej sytuacji. Co więcej, istnieją składniki odżywcze, które przyczyniać się mogą do redukcji stanów zapalnych w organizmie, co również przyspieszy czas leczenia.

Nieodpowiednia dieta może hamować lub wstrzymać całkowicie postępy prowadzonej fizjoterapii.

W czasie trwania fizjoterapii należy zwrócić uwagę na stan odżywienia pacjenta, aby zapobiegać niedożywieniu, szczególnie u pacjentów starszych lub po operacjach oraz zadbać o poprawną redukcję masy ciała u osób z nadwagą, czy otyłością.

Co należy jeść?

Po pierwsze należy pamiętać, że dieta musi być odpowiednio zbilansowana i zawierać pełnowartościowe produkty, które będą stanowić źródło witamin i składników mineralnych.  Najważniejszym makroelementem jest białko, którego zadaniem jest regenerowanie uszkodzonych tkanek. Najlepszym wyborem są produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ są one źródłem aminokwasów odgrywających główną rolę w procesie regeneracji tkanki mięśniowej oraz odbudowie kości. W przypadku pacjentów na diecie wegetariańskiej zadaniem dietetyka jest odpowiednie zbilansowanie produktów pochodzenia roślinnego, aby osiągnąć taki sam efekt.

Ważne, aby w diecie znalazły się także produkty bogate w wapń (Ca) oraz witaminę D. Wapń znajdziemy w przetworach mlecznych tj. maślanka, jogurt, kefir, mleko, natomiast źródłem wit. D są tłuste ryby do których należy łosoś, śledź, makrela oraz sardynki.

Nie należy zapominać o węglowodanach złożonych, czyli pełnoziarnistym pieczywie, makaronach, kaszach oraz zdrowych tłuszczach tj. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, nasiona oraz pestki, awokado.

A czego unikać?

Istnieją, także produkty, które należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Przede wszystkim powinno się wystrzegać produktów z wysoką zawartością fosforu, gdyż obniża on ilość wapnia w organizmie, co spowoduje osłabienie kości u osób, u których trwa fizjoterapia (Poznań). Fosfor znajduje się głównie w serach topionych, serach pleśniowych, podrobach, rybach wędzonych oraz konserwowych. Zawartość wapnia obniża także szpinak jedzony w dużych ilościach, rabarbar oraz mocna kawa. Uważać należy także na produkty sojowe ze względu na zawartość enzymów obniżających zawartość białka w organizmie, co z kolei wpływa na problemy z regeneracją mięśni.

 

Autor
mgr Nicole Marisa Vogt, dietetyk kliniczny


Rejestracja