Osteopatia pediatryczna to wspomaganie dziecka aby mogło odkryć pełen potencjał swojego ciała w każdym jego aspekcie. Niemowlę, które w ciągu dnia jest szczęśliwe i radosne wieczorem zaczyna być pobudzone i niespokojne. Pręży się i zanosi rozpaczliwym płaczem, może być to spowodowane, np. kolkami.
Terapia osteopatyczna może pomóc maluszkowi w takich dolegliwościach. Pozwala rozwiązać wiele problemów związanych z zaburzeniem funkcjonowania systemu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego.
Osteopatia pediatryczna (Poznań) stanowi holistyczną metodę, za pomocą której leczy się i diagnozuje schorzenia o różnych podłożach. Łączy w sobie wiarę w samoregenerację ludzkiego ciała oraz wiele technik manualnych mających na celu przywrócenie równowagi między wszystkimi układami organizmu, ponieważ to właśnie jej brak jest przyczyną problemów dziecka. Osteopata delikatnie dotykając różne miejsca na ciele, wykrywa blokady lub nieprawidłowo ułożone tkanki, a następnie wprawiając tkanki w ruch, przywraca ich naturalny stan.
Jako doświadczeni osteopaci zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieci nie są małymi dorosłymi - ich ciała bardzo mocno różnią się od organizmów rodziców, z tego względu ich tkanki potrzebują nieco innych, delikatniejszych technik.
Wśród nich spotyka się techniki odwijania. Polega na zainicjowaniu ruchu konkretnych obszarów i elementów w ciele w celu rozluźnienia tkanki. Podczas osteopatii pediatrycznej osteopata najpierw porusza się zgodnie z kierunkiem powięzi, szukając miejsc, gdzie doszło do nieprawidłowego ułożenia lub spięcia. Wtedy unosi kończynę, dotyka obszaru zablokowanego i wprawia go w ruch. Takie działania przywracają pełną ruchomość części ciała oraz niweluje nagromadzone w tkankach napięcia.
Inną techniką wykorzystywaną w gabinecie osteopaty jest terapia czaszkowo-krzyżowa, która również dotyczy tkanki łącznej. W jej trakcie delikatnie wprawia w ruch i uciska się miejsca w okolicach czaszki, klatki piersiowej, kości krzyżowej, miednicy oraz przepony. Ma to na celu poprawę naturalnego rytmu przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, przywrócić równowagę aktywności układu nerwowego oraz przywrócić pełną ruchomość kości wchodzących w skład czaszki.
Aby osteopatia pediatryczna (Poznań) dała jak największe efekty, ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy przez lekarza oraz dokładne zapoznanie się z historią przebiegu ciąży, porodu i dotychczasowego rozwoju dziecka. Wtedy osteopata zaczyna terapię - najpierw poprzez dotyk stara się znaleźć miejsca, gdzie dochodzi do napięć w tkankach bądź kości nie mają pełnej ruchomości. Gdy już je znajdzie, następuje eliminacja problemów. Zazwyczaj kolejna wizyta odbywa się po przerwie trwającej tydzień lub dwa, aby organizm miał czas na uruchomienie mechanizmów naprawczych.
Pacjentów leczonych
w naszym
Centrum Medycznym rocznie
Gdy pojawi się problem związany ze ssaniem, ze snem, asymetriami głowy i tułowia, zaparciami, refluksem żołądkowo – przełykowym, niedrożnością kanalików łzowych, zapaleniami ucha środkowego, kolkami, kręczem szyi, częstymi infekcjami, dysplazją stawu biodrowego, przewlekłymi zapaleniami oskrzeli lub płuc, uszkodzeniem splotu ramiennego, wzmożonym napięciem mięśniowym, a także w przypadku dzieci, które nie siadają o własnych siłach do 10 miesiąca życia bądź nie chodzą do 1,5 roku.
Gdy pojawi się problem związany:
Jak przygotować się do pierwszej wizyty:
Ze względu na swój delikatny przebieg, osteopatia pediatryczna jest coraz częściej stosowana w celu leczenia najmłodszych pacjentów. Rozwijające się delikatne ciało dziecka jest narażone na wiele urazów i niepoprawny rozwój.
Osteopatia pediatryczna, dzięki wdrążonej pracy osteopaty, fizjoterapeuty i rodzica, dobrze wpływa na rozwój dziecka i jest skuteczna w przypadku, gdy mały pacjent ma problemy z m.in.:
Terapia osteopatyczna jest również wskazana dla dzieci z zespołem Downa lub Aspergera. Dzięki kompleksowej pracy redukujemy ryzyko pojawienia się nowych schorzeń i wpływamy na właściwy rozwój dziecka.